  • Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip
Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip
Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip Product image of Pleaser ADORE-1020 Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip
| Be the first to review this product
Black Patent/Silver Chrome 7 inch (17.8 cm) Heel 2 3/4 inch (7 cm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Side Zip
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: ADO1020/B/SCH
  • Specifications
  • Reviews
  • Contact Us
7" (178mm) Heel, 2 3/4" (70mm) Platform Lace-Up Front Ankle Boot Featuring Chrome Plated Platform Bottom, Inside Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Department Boots
Type Ankle Boots
Brand Pleaser
Collection Pleaser Adore
Name ADORE-1020
Design Blk Pat/Slv Chrome
Sizes US 5-14
Colour Silver, Black
Material Lace, Chrome
Finish Patent
Heel Type Stiletto
Sole Type Platform
Toe Style Closed
Toe Shape Rounded
Back Style Closed
Fit Guide True To Size
Vegan Yes
Write your own review
  • Only registered users can write reviews
US 5
8.9 inch
22.6 cm
8.3 inch
21.1cm
n/a
5.6 inch
14.3 cm
3.5 lb
1.6 kg
UK 3
EU 36
US 6
9.2 inch
23.4 cm
8.6 inch
21.8cm
n/a
5.9 inch
14.9 cm
3.5 lb
1.6 kg
UK 4
EU 37
US 7
9.6 inch
24.4 cm
8.9 inch
22.5cm
6.1 inch
15.5 cm
UK 5
EU 38
US 8
9.9 inch
25.1 cm
9.1 inch
23.2cm
6.3 inch
16.1 cm
UK 6
EU 39
US 9
10.2 inch
25.9 cm
9.4 inch
23.9cm
6.6 inch
16.7 cm
UK 7
EU 40
US 10
10.5 inch
26.6 cm
9.7 inch
24.6cm
6.8 inch
17.3 cm
UK 8
EU 41
US 11
10.8 inch
27.4 cm
10.0 inch
25.3cm
7.1 inch
17.9 cm
UK 9
EU 42
US 12
11.0 inch
27.9 cm
10.2 inch
26.0cm
7.3 inch
18.5 cm
UK 10
EU 43
US 13
11.3 inch
28.6 cm
UK 11
EU 44
US 14
11.5 inch
29.2 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(1 day, 11 hours until our next manufacturer order)
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 3 EU 36 US 6
Source:
Manufacturer
Out of stock
Restock:
TBC
UK 4 EU 37 US 7
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 5 EU 38 US 8
UK 6 EU 39 US 9
UK 7 EU 40 US 10
UK 8 EU 41 US 11
UK 9 EU 42 US 12
UK 10 EU 43 US 13
Low stock
UK 11 EU 44 US 14
Out of stock
Restock:
TBC