  • Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot
Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot
Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot Product image of Pleaser Pink Label Dream-1020 Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel Ankle Boot
| Be the first to review this product
Black Patent, 4 inch (10.2 cm) Heel
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: DRE1020/B
  • Specifications
  • Reviews
  • Contact Us
4 inch (10.2 cm) Heel Lace Up Front Ankle Boot, Featuring Full-Length Inside Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Department Boots
Type Ankle Boots
Brand Pleaser Pink Label, Pink Label (Extended Sizes)
Collection 4 inch (10.2 cm) Pleaser Pink Label Dream Collection
Name DREAM-1020
Design Black Patent
Sizes US 9-17
Colour Black
Material Lace
Finish Patent
Heel Type Stiletto
Sole Type Single
Toe Style Closed
Toe Shape Pointed
Back Style Closed
Fit Guide True To Size
Vegan Yes
Write your own review
  • Only registered users can write reviews
US 9
10.5 inch
26.6 cm
10.2 inch
25.9cm
n/a
5.2 inch
13.2 cm
2.0 lb
0.9 kg
UK 7
EU 40
US 10
10.8 inch
27.4 cm
10.4 inch
26.5cm
n/a
5.4 inch
13.6 cm
2.0 lb
0.9 kg
UK 8
EU 41
US 11
11.1 inch
28.3 cm
10.7 inch
27.2cm
5.5 inch
14.0 cm
UK 9
EU 42
US 12
11.5 inch
29.1 cm
11.0 inch
27.9cm
5.7 inch
14.4 cm
UK 10
EU 43
US 13
11.8 inch
29.9 cm
11.2 inch
28.5cm
5.8 inch
14.8 cm
2.2 lb
1.0 kg
UK 11
EU 44
US 14
12.1 inch
30.8 cm
11.5 inch
29.2cm
6.0 inch
15.2 cm
2.2 lb
1.0 kg
UK 12
EU 45
US 15
12.4 inch
31.6 cm
11.8 inch
29.9cm
6.1 inch
15.6 cm
UK 13
EU 46
US 16
12.8 inch
32.5 cm
12.0 inch
30.6cm
6.3 inch
16.0 cm
UK 14
EU 47
US 17
13.1 inch
33.3 cm
12.3 inch
31.2cm
6.5 inch
16.4 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(21 hours until our next manufacturer order)
Manufacturer
Low stock
Dispatch:
4-7 days
UK 7 EU 40 US 10
Source:
Manufacturer
Out of stock
Restock:
None (Clearance)
UK 8 EU 41 US 11
Out of stock
Restock:
None (Clearance)
UK 9 EU 42 US 12
Low stock
Dispatch:
4-7 days
UK 10 EU 43 US 13
UK 11 EU 44 US 14
UK 12 EU 45 US 15
UK 13 EU 46 US 16
UK 14 EU 47 US 17
Products specifications
Attribute name Attribute value
Department Boots
Type Ankle Boots