  • Demoniacult SHAKER-52 Black Patent 4 1/2 inch Wedge Platform Ankle Boot Side Zip
Product image of Demonia SHAKER-52 Black Patent 4 1/2 inch Wedge Platform Ankle Boot Side Zip
| Be the first to review this product
Black Patent 4 1/2 inch Wedge Platform Ankle Boot Side Zip
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: SHA52/B
  • Specifications
  • Reviews
  • Contact Us
4 1/2" (114mm) Wedge Platform Lace-Up Front Ankle Boot w/ Double Buckled Ankle Straps, Inside Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Department Boots
Type Ankle Boots
Brand Demoniacult
Collection Demonia Shaker
Name SHAKER-52
Design Blk Patent
Sizes US 6-12
Colour Black
Material Lace
Finish Patent
Heel Type Block
Sole Type Platform
Toe Style Closed
Toe Shape Rounded
Back Style Closed
Fit Guide True To Size
Vegan Yes
Write your own review
  • Only registered users can write reviews
US 5
8.9 inch
22.5 cm
n/a
n/a
4.6 lb
2.1 kg
UK 3
EU 36
US 6
9.2 inch
23.4 cm
9.5 inch
24.2cm
4.8 inch
12.2 cm
4.6 lb
2.1 kg
UK 4
EU 37
US 7
9.5 inch
24.2 cm
9.8 inch
25.0cm
4.9 inch
12.5 cm
UK 5
EU 38
US 8
9.8 inch
25.0 cm
10.2 inch
25.8cm
5.0 inch
12.8 cm
UK 6
EU 39
US 9
10.2 inch
25.9 cm
10.5 inch
26.6cm
5.2 inch
13.1 cm
UK 7
EU 40
US 10
10.5 inch
26.7 cm
10.8 inch
27.4cm
5.3 inch
13.4 cm
UK 8
EU 41
US 11
10.8 inch
27.5 cm
11.1 inch
28.2cm
5.4 inch
13.7 cm
UK 9
EU 42
US 12
11.1 inch
28.3 cm
11.4 inch
29.0cm
5.5 inch
14.0 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(1 day, 15 hours until our next manufacturer order)
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 3 EU 36 US 6
Source:
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 4 EU 37 US 7
UK 5 EU 38 US 8
UK 6 EU 39 US 9
UK 7 EU 40 US 10
UK 8 EU 41 US 11
UK 9 EU 42 US 12