8" Heel, 4" PF Peep Toe Lace-up Ankle Boot, Side Zip
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: FLAM1021/LV/M
  • Contact Us
8"" (200mm) Heel, 4"" (100mm) Platform Peep Toe Lace-Up Front Ankle Boot, Inside Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Brand Pleaser
Name FLAMINGO-1021
US 5
9.1 inch
23.0 cm
8.3 inch
21.1cm
n/a
5.6 inch
14.3 cm
3.7 lb
1.7 kg
UK 3
EU 36
US 6
9.4 inch
23.8 cm
8.6 inch
21.8cm
n/a
5.9 inch
14.9 cm
3.7 lb
1.7 kg
UK 4
EU 37
US 7
9.7 inch
24.6 cm
8.9 inch
22.5cm
6.1 inch
15.5 cm
4.2 lb
1.9 kg
UK 5
EU 38
US 8
10.0 inch
25.4 cm
9.1 inch
23.2cm
6.3 inch
16.1 cm
4.2 lb
1.9 kg
UK 6
EU 39
US 9
10.3 inch
26.2 cm
9.4 inch
23.9cm
6.6 inch
16.7 cm
UK 7
EU 40
US 10
10.6 inch
27.0 cm
9.7 inch
24.6cm
6.8 inch
17.3 cm
4.4 lb
2.0 kg
UK 8
EU 41
US 11
10.9 inch
27.8 cm
10.0 inch
25.3cm
7.1 inch
17.9 cm
4.4 lb
2.0 kg
UK 9
EU 42
US 12
11.2 inch
28.5 cm
10.2 inch
26.0cm
7.3 inch
18.5 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(1 day, 11 hours until our next manufacturer order)
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 3 EU 36 US 6
Source:
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 4 EU 37 US 7
UK 5 EU 38 US 8
UK 6 EU 39 US 9
UK 7 EU 40 US 10
UK 8 EU 41 US 11
UK 9 EU 42 US 12