7" Heel, 2 3/4" PF Lace-Up Mid Calf Boot, Side Zip
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: ADO1020SPWR/BSP/M
  • Contact Us
7"" (178mm) Heel, 2 3/4"" (70mm) Wrapped Platform Bottom Lace-Up Front Mid Calf Boot, Inner Side Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Brand Pleaser
Name ADORE-1020SPWR
US 5
8.9 inch
22.6 cm
8.3 inch
21.1cm
n/a
5.6 inch
14.3 cm
3.7 lb
1.7 kg
US 6
9.2 inch
23.4 cm
8.6 inch
21.8cm
n/a
5.9 inch
14.9 cm
3.7 lb
1.7 kg
US 7
9.6 inch
24.4 cm
8.9 inch
22.5cm
6.1 inch
US 8
9.9 inch
25.1 cm
9.1 inch
23.2cm
6.3 inch
16.1 cm
US 9
10.2 inch
25.9 cm
9.4 inch
23.9cm
6.6 inch
16.7 cm
US 10
10.5 inch
26.6 cm
9.7 inch
24.6cm
6.8 inch
17.3 cm
US 11
10.8 inch
27.4 cm
10.0 inch
25.3cm
7.1 inch
17.9 cm
4.3 lb
2.0 kg
US 12
11.0 inch
27.9 cm
10.2 inch
26.0cm
7.3 inch
18.5 cm
4.3 lb
2.0 kg
UK 10
EU 43
US 13
11.3 inch
28.6 cm
10.5 inch
26.7cm
7.5 inch
19.1 cm
UK 11
EU 44
US 14
11.5 inch
29.2 cm
10.8 inch
27.4cm
7.8 inch
19.7 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(18 hours until our next manufacturer order)
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 3 EU 36 US 6
Source:
Manufacturer
Out of stock
Restock:
None (Clearance)
UK 4 EU 37 US 7
Low stock
Dispatch:
4-7 days
UK 5 EU 38 US 8
Out of stock
Restock:
None (Clearance)
UK 6 EU 39 US 9
UK 7 EU 40 US 10
UK 8 EU 41 US 11
UK 9 EU 42 US 12
In stock
UK 10 EU 43 US 13
UK 11 EU 44 US 14