  • Devious DAGGER-1032 Blk Pat 6 1/4 Inch Solid Brass Heel Ankle Boot Back Zip
Product image of Devious DAGGER-1032 Blk Pat 6 1/4 Inch Solid Brass Heel Ankle Boot Back Zip
6 1/4" Solid Brass Heel Ankle Boot, Back Zip
Availability: Select a size below to check availability
Manufacturer: Pleaser USA
Manufacturer part number: DAG1032/B
  • Contact Us
6 1/4"" (159mm) Solid Brass Heel Ankle Boot Featuring Ribbon Lace Detail & Buckle Straps w/ O-Rings, Full Back Metal Zip Closure
Products specifications
Attribute name Attribute value
Brand Devious
Name DAGGER-1032
US 5
10.2 inch
26.0 cm
5.2 inch
13.1cm
n/a
10.1 inch
25.7 cm
2.9 lb
1.3 kg
UK 3
EU 36
US 6
10.6 inch
26.8 cm
5.4 inch
13.7cm
n/a
10.3 inch
26.1 cm
2.9 lb
1.3 kg
UK 4
EU 37
US 7
10.9 inch
27.7 cm
5.6 inch
14.3cm
10.4 inch
26.5 cm
UK 5
EU 38
US 8
11.2 inch
28.5 cm
5.9 inch
14.9cm
10.6 inch
26.9 cm
UK 6
EU 39
US 9
11.6 inch
29.4 cm
6.1 inch
15.5cm
10.8 inch
27.3 cm
UK 7
EU 40
US 10
11.9 inch
30.2 cm
6.3 inch
16.1cm
10.9 inch
27.7 cm
3.5 lb
1.6 kg
UK 8
EU 41
US 11
12.2 inch
31.1 cm
6.6 inch
16.7cm
11.1 inch
28.1 cm
3.5 lb
1.6 kg
UK 9
EU 42
US 12
12.6 inch
31.9 cm
6.8 inch
17.3cm
11.2 inch
28.5 cm
UK 10
EU 43
US 13
12.9 inch
32.8 cm
7.1 inch
17.9cm
11.4 inch
28.9 cm
UK 11
EU 44
US 14
13.2 inch
33.6 cm
7.3 inch
18.5cm
11.5 inch
29.3 cm
OUR NEXT ORDER DATE
Friday 15 May 2026 17:00 GMT
(1 day, 1 hour until our next manufacturer order)
Manufacturer
In stock
Dispatch:
4-7 days
UK 3 EU 36 US 6
Source:
Manufacturer
Low stock
Dispatch:
4-7 days
UK 4 EU 37 US 7
Out of stock
Restock:
TBC
UK 5 EU 38 US 8
Out of stock
Restock:
TBC
UK 6 EU 39 US 9
In stock
UK 7 EU 40 US 10
Low stock
UK 8 EU 41 US 11
UK 9 EU 42 US 12
UK 10 EU 43 US 13
UK 11 EU 44 US 14